Výsledek testu: Hypermoderní čelovka od Fenixu by neměla uniknout pozornosti aktivních rybářů!

19.11.2016 Jiří Louthan
Výsledek testu: Hypermoderní čelovka od Fenixu by neměla uniknout pozornosti aktivních rybářů!
Čelovka je důležitá součást výbavy rybářů, tím spíše bychom měli volit model, který tomu odpovídá a který ctí nejmodernější trendy. 100 hodin testu prověřilo schopnosti Fenix HL60R. 

Obsah článku

Troufám si tvrdit, že prakticky každý aktivní rybář už se v rámci své výbavy neobejde bez čelové svítilny (tzv. čelovky),která mu usnadňuje rybolov, nebo přípravu k rybolovu za tmy. Je třeba si dobře posvítit tam, kam je třeba a mít přitom volné ruce na celou řadu úkonů. 

Většina rybářů přitom vsadila na levné modely, které nemají právě největší dosvit, nebývají pohodlné pro několikahodinové, nebo dokonce celonoční nošení na hlavě a záračné délce výdrže svícení se rovněž netěší. To už vůbec nemluvím o jejich životnosti v podmínkách, kde se každou chvíli přihodí nějaká ta nehoda způdobená pádem na zem, nebo do vody, deštěm apod. Přitom bez kvalitní čelovky je noční rybařina nejen nepohodlná, ale až nepříjemná.

Co je v této oblasti zajímavé, to je trend, kterým se moderní čelové svítilny ubírají. Když se podíváme na nejnovější superčelovky, jako je například Fenix HL60R, najdeme mezi nimi několik velmi inteligentních inovací, které by se měly stát v budoucnu rozhodně standardním vybavením čelových svítilen obecně. 

Posvítit si na sto metrů? Jak je libo

Začněme výkonem. Ano, v prvé řadě je třeba si na rybách posvítit na výbavu - od obsluhy prutů přes práci s rybářskou "bižuterií" až po manipulaci s úlovkem. Vybalování a naopak skládání celé výbavy za tmy nevyjímaje. Takže by se dalo říci, že stačí poměrně slabé světlo. To ovšem přestane platit v momentu, kdy si potřebujete posvítit na své vzdálené zaparkované auto (vykrádání aut i krádeže rybářské výbavy především na velkých revírech dnes nejsou žádnou výjimkou),nebo na protější břeh řeky, kde slyšíte, že vám někdo přehazuje vaše montáže. Blížíce se kroky vás také nenechají chladnými a vy se budete chtít přesvědčit, kdo že se to k vám po břehu blíží - je to zvíře, porybný, zloděj, nebo váš kamarád? Takže pořádný dosvit čelovky je obrovské plus. 

Novinka od firmy Fenix, která mě velmi zaujala a stala se mým světelným parťákem letošní sezóny, vám posvítí na vzdálenost až 116 metrů, a to teplejším odstínem světla, který nezkresluje barvy a lépe rýsuje kontrasty v přírodě. Režimů svícení vám čelovka nabídne hned šest - od zmíněných 950 lumenů (nejdelší dosvit) až po jeden lumen v podobě praktických červených LED diod, jež vám nedráždí oči, ani neplaší zvěř kolem vás (ani ostatní rybáře kolem :-)). 

Totální pohodlí a dobíjení u vody navrch

Je třeba si však také říci, že světlený kužel daný maximálním výkonem 950 lumenů a speciálním reflektorem je opravdu velkorysý. Nechtěl jsem zprvu ani věřit, že to tak malá čelovka může dokázat! Navíc spolu s váhou 167 gramů včetně akumulátoru a měkkou čelenkou kolem hlavy (lze přidat i pásku přes hlavu, ale v praxi jsem zjistil, že to je zbytečné) je to jednoznačně nejpohodlnější čelenka na trhu vůbec. Strávil jsem s ní na hlavě na výpravách přes 100 hodin a často jsem zapomínal, že ji na hlavě vůbec mám. Žádná zátěž hlavy, žádné tlačení některé z částí do čela nebo do temene hlavy, jak tomu bylo u předchozích čelovek, které jsem si vyzkoušel v minulosti.

Všiml jsem si, že mezi rybáři je stále řada příznivců klasických tužkových baterií, které si větší část z nich neustále kupuje, ta menší část dobíjí klasické tužkové akumulátory po návratu z výpravy. Když opomenu váhu několika AA, nebo AAA baterií přímo v čelovce, i zásoba baterií rezervních představuje váhu navíc. Tím více oceňuji jediný výkonný akumulátor v čelovce Fenix, který je možné nabíjet přímo u vody z powerbanky, kterou s sebou my rybáři většinou nosíme k vodě primárně pro dobíjení mobilů, tabletů a elektronických čteček knih.

Co neodolá vodě a pádům, na ryby nepatří

Už se vám stalo, že vám upadla svítilna a přestala fungovat? Nebo vám "zařvala" kvůli prudkému dešti? To vás v případě HL60R určitě nepotká. Co se vody týče, nejen že jsem s touhle čelovkou několikrát pořádně zmokl při zdolávání ryby, nebo při vybalování bivaku, ale dokonce jsem ji využil jako podvodní reflektor při natáčení pouštění ryby outdoorovou kamerou. Kamera vydrží fungovat až 2 metry pod vodou a odolá také pádům ze dvou metrů výšky i na velmi tvrdý povrch. Takže žádné šetrné zacházení, opatrnost není na místě. Trzený letecký hliník a perfektní utěsnění těla svítilen jsou u Fenixu běžná záležitost. Stejně jako inteligence jejich svítilen. O čem že je řeč?

Svítilna je vybavena elektronikou, která jednak digitálně reguluje konstatní jas, chrání čelovkou proti přehřátí i proti opačnému vložení baterií a navíc si i pamatuje poslední světelný režim, který jste nastavili před jejím vypnutím. Pokud jste třeba zvyklý používat jediný z režimů, nemusíte čelovku po jejím každém zapnutí přepínat tam, kam potřebujete.

Negativum, leč relativní

Vlastně jediné negativum, které jsem na svítilně Fenix HL60R našel, je její poměrně vysoká cena. Abych byl upřímný, toto negativum jsem na svítilně spatřoval na úplném začátku, když jsem ji dostal do ruky. Svítilna za dva tisíce? To je přeci moc! Po sezóně pečlivého testování, kdy mě ani jednou nezradila a posloužila doslova na jedničku bez nejmenší úhony, už vnímám její cenu docela jinak. Tuhle svítilnu budu mít ve své výbavě celé roky bez jekéhokoli strachu z jejího poškození. Už nebudu muset měnit čelovkou co sezónu jako dříve, nadávat na ni, že mě opět zradila. A kdyby přeci něco, 5 let záruky čelovku prověří důkladně. Fenix HL60R vám mohu s čistým svědomím doporučit, kamarádi rybáři. 

Foto: Součásti balení čelovky

 

PARAMETRY NABÍJECÍ ČELOVKY FENIX HL60R PŘEHLEDNĚ:

Zdroj světla: LED Cree XM-L2 T6 s teplejším odstínem a dvě doplňkové červené LED s životností 50000 hodin
Režimy (a výdrž): šest režimů výkonu: 950 lumenů (48 minut) > 400 lumenů (3 hodiny) > 150 lumenů (10 hodin) > 50 lumenů (29 hodin) > 5 lumenů (100 hodin) > červené světlo 1 lumen (100 hodin)
Výkon přibaleného akumulátoru: li-ion 18650 s kapacitou 2600mAh
Maximální dosvit: 116 metrů 
Funkce elektroniky: digitální regulací pro konstantní jas, ochrana proti opačnému vložení baterií a ochrana proti přehřátí, paměť na poslední nastavený režim výkonu
Směrování čelovky: lze otáčet v držáku a tím nastavit požadovaný směr svícení
Materiál těla čelovky: pevná hliníková slitina, těžce poškrábatelný povrch
Vodotěsnost, odolnost: vodotěsná dle standardu IPX-8 do dvou metrů, nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr
Rozměry čelovky / váha: 4,6 cm x 5,1 cm x 8,7 cm / 167 gramů
Součásti balení: čelovka, akumulátor 2600 mAh, USB kabel, popruhy na hlavu a náhradní o-kroužek

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek