UK style je úžasný trend, který pohltí řadu kaprařů

19.11.2016 Jiří Louthan
UK style je úžasný trend, který pohltí řadu kaprařů
Také je pro vás kaprařina přímo vášní, ve které se chcete nejen dále zdokonalovat, ale také se v ní jasně identifikovat? Zvolte si cestu, které vládne čistota, minimalismus, logika, strategie, cit pro krásu a potřeba splynout s přírodou.   

Obsah článku

Většina českých rybářů začíná s rybařením velmi podobně - s jemnějším prutem a cílem ulovit jakoukoli snadno dostupnou rybu. Důvod je docela prostý. Každý začínající rybář si chce užít četné záběry a povodit si na prutu co možná nejvíce ryb. A zatímco někteří u jemnější rybařiny zůstali a pilovali své kvality ve feederu, plavané, jemné vláčce nebo dokonce muškařině, významná část rybářské populace časem zatouží soupeřit s většími kusy, nebo si dokonce "sáhnout" na trofejní ryby. 

A tak se z nich stanou nejčastěji kapraři, protože - co si budeme povídat - kapr je jednou z našich nejčetnějších ryb, který je stále hojně dosazována do revírů svazových i soukromých. Ale nejde jen o četnost kapří obsádky v našich vodách. Kapr je naší tradičí rybou, která má své kouzlo, dožívá se věku až 50ti let a s rostoucím stářím je stále chytřejší a opatrnější, ale také větší a těžší. Na souboj s prvním kaprem přes deset kilo určitě žádný rybář nezapomene, ale tím nechci říci, že právě UK style, o kterém si budeme povídat, je honbou za největšími a nejtěžšími kapry. 

Nicméně, protože je kaprařů silná skupina, má řada z nás chuť se v této široké mase nějak identifikovat, najít si odlišný a specifický směr. A podle mého názoru jednou z nejkrásnějších forem kaprařiny je právě UK carp fishing style (zkráceně zažitý termín UK style), který k nám, jak název napovídá, přišel právě z Velké Británie. Tahle forma kaprařiny se k nám v zásadě dere již dávno, ale většina českých kaprařů si z UK filosofie osvojila bohužel jen lov na boilies a v posledních letech masivně také systém chyť a pusť. 

Možná se teď ptáte, co je vlastně dalším projevem UK style, co se dá ještě na kaprařině výrazně změnit. Filosofii UK style můžeme rozdělit v zásadě do třech elementárních rovin, které dohromady tvoří jeden výrazný, ale také úžasně čistý celek. První rovinou je výbava a její podoba, druhou strategie a třetí celkový postoj k rybaření a přírodě obecně. 

1. DÍL: VÝBAVA UK STYLE RYBÁŘE

Začněme výbavou, která na první pohled rybářovy sklony k UK style definuje. Čistota a nenápadnost, splynutí s přírodou - to jsou stěžejní atributy, které příznivce UK style ovlivňují při výběru stojanu na pruty (především vidliček s hrazdami), prutů, navijáků, křesla, bivaku, nebo brolíčka, ale také obalových materiálů a zavazadel (tašky, batohy atd.). 

Nenápadné tmavé sety nízko nad zemí

Asi nejtypičtějším znakem UK style jsou vidličky s hrazdou (nebo pouze vidličky) s hlásiči záběru a swingery. V obou případech bývají vidličky kratší tak, aby pruty seděly nízko nad zemí. Okázale vysoké a masivní stojany (tripody, rodpody, skypody) jsou v UK style zavrhovány, zato se můžete setkat s tím, že někteří stoupenci UK style používají nízké nenápadné rodpody - většinou v černé barvě, někdy v provedení nerez. Každopádně pruty jsou vždy usazené blízko k sobě - ať už na hrazdách, nebo na samotných vidličkách. 

Podobě prutů v duchu UK style vládnou nekompromisně děličky, nejčastěji dvojděličky, které sice nejsou tak dobře skladné, jako trojdílné pruty, zato nabízejí o stupeň lepší akci jak v případě náhozů, tak ve zdolávání ryb. Typická rukojeť prutu UK style anglera (rybáře anglicky) je korková, případně klasicky černá. Tmavý nebo dokonce černý je pak většinou také blank prutů, stejně jako jejich oka. Co se týče značek prutů, nejčastěji vídám u UK style kolegů pruty Shimano, Sonik, Chub, FOX, NASH, nebo třeba Delphin.

Tmavý design se stává především v posledním roce také hitem podoby navijáků. O své místo na výsluní UK style se hlásí černé navijáky Sonik, Penn, Daiwa, FOX a stálicí jsou léty prověřené "stroje" od Shimana. Většina UK anglerů chytá na navijáky s přední brzdou, pohodlnější jedinci volí navijáky s baitrunnerem (volnoběžkou). 

Technicky vyspělé hlásiče dominují

Nedílnou součástí UK style výbavy jsou hlásiče, swingery a troufám si tvrdit, že i uši (snag ears). Byť mají hlásiče záběru primárně za úkol "pouze" detekovat záběr ryby, málokterý UK styler zůstane u nejlevnějších modelů. Dražší kusy totiž dokáží rozlišovat jízdu od padáku, jedním stiskem tlačítka vypnout zvuk před manipulací s pruty, nebo třeba hlásit záběr prostřednictvím příposlechu na stovky metrů. Mezi skutečné top hlásiče se dnes řadí značky Delkim, E.C.U., FOX, Flajzar a ATT.

Swingery volí UK style rybář vždy v řetízkové formě, byť nejrozšířenější jsou u nás obecně swingery vahadlové. "Řetízkáče" jsou daleko elegantnější, nepůsobí tak průmyslově a ve finále vypadají podstatně lépe i na fotografiích z výprav.  Největší trend je model bobin v malých formátech, který si UK style rybáři vybírají v nejrůzněji barevných variantách, kterými se často snaží kombinovat celkovou barevnost s detaily na hlásičích (popis, dioda, logo) nebo dokonce s barvou vlasce. Ta totiž u mnoha rybářů utíká od tmavých barevných variant naopak k výrazným žlutým, svítivě oranžovým či zeleným formám, které jsou daleko lépe vidět v dešti, v šeru, nebo dokonce za tmy, což napomáhá ke snažšímu zdolávání kaprů.

Nesmíme zapomenout na jeden zdánlivě nedůležitý doplněk hlásičů, kterým jsou tzv. uši (snag ears v angličtině). Samotný výkroj hlásičů, ve kterém sedí pruty, nebývá zrovna hluboký, takže riskujete zvláště při lovu do úhlu, nebo dokoce do strany od přímky prutu, že vám při záběru prut z hlásiče spadne. Jednak se může pádem poškodit prut, ale i naviják a v krajním případě hrozí riziko, že celý prut i s navijákem skončí ve vodě. Tomu uši výborně zabraňují a mně samotnému například v loňské sezóně zachránili od pádu prutu minimálně třikrát. UK styleři si kupují nejčastšji uši černé, nebo v barvě nerez. Bez dalších "blikátek" či jiných barevných zvýraznění. 

Barevné igelitky ze supermarketů? Zapomeňte!

Obaly na pruty, na návazce, na boilies, křesílka, kbelíky, krabičky na kaprařskou bižuteii - to vše volí UK style kaprař v tmavé, decentní až nenápadné barvě - zelené, hnědé, šedé apod. Vše má přitom své místo, není třeba mít věci ledabyle poházené kolem sebe na lovném "fleku." Ale hlavně, UK style neuznává vizuelně hnusné, chrastící igelitky, kterými se čeští rybáři tak rádi a masivně vybavují na svých cestách k vodě pro ukládání všeho možného - od krmení, přes nástrahy až po svačiny. Věřte nevěřte, bez igelitových tašek a sáčků se dá snadno obejít, když je nahradíte pouzdry, látkovými obaly, nebo plastovými krabičkami. 

Také bivak či brolíčko je vhodné vybírat v rámci UK style spíše menší a nenápadný. K vodě chodíme lovit převážně sami, abychom si vychutnali klid a mohli nerušeně pozorovat krásy kolem, takže nepotřebujeme bivakovat v monstru, do kterého by se nám vešla celá rodina. Ale i dva parťáci, kteří rádi nocují pod jednou střechou, si mohou vybrat bivak nižší, nečnící nad vysoké rákosiny. Chceme přeci splynout s přírodou, chceme mít pocit, že do ní zapadáme, že ji nerušíme. 

Máme pak možnost přírodu lépe vnímat, poznávat a uchovat si ji nenarušenou na fotografiích, kterými se prezentujeme, a také se k nim třeba v budoucnu s úsměvem a vzpomínkami rádi vrátíme. 

V příštím díle článku zaměřeném na elementární definici UK carp style fishingu se podíváme na strategii UK style kaprařů a také na jejich postoj k přírodě jako takové...

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Kategorie článků

Odběr novinek