Podzimní lov na výrazně pikantní koule se mi sakra vyplatil

16.11.2016 Jiří Louthan
Podzimní lov na výrazně pikantní koule se mi sakra vyplatil
Proč je podzim jako stvořený pro úspěšnou kaprařinu a jak si ji užít co nejvíce? Inspirujte se mým záříjovým lovem a vsaďte při lovu kaprů na jistotu. 

Obsah článku

Letošní začátek podzimu jsem si užil souboje s vypasenými kapry tradičně na lokálních svazových stojácích, na které to nemám z domova daleko. Můžu se tedy utrhnout z minuty na minutu a do půl hodiny už zapichuji vidle s hrazdami na jednom z krásných revírů - mezi rákosinami a křovinami, pěkně stranou od rušné civilizace. 

Devil je moje nové podzimní eso

Co se nástrahy týče, tak každý podzim rozjíždím s výrazně pikantními, aromatickými koulemi založenými na tzv. mořském smradu - kreveta, krill, oliheň apod. Zatímco loni jsem vsadil konkrétně na Galaxy z dílny Progressive Baiting, což se mi rozhodně vyplatilo, protože mi Galaxy přinesla pěkných pár kaprů přes deset kilo, letos jsem udělal změnu. Hodně mě zaujalo boilies od Karla Nikla - Devil Krill, a protože si ani neumím představit, že bych snad několik let po sobě lovil na stejnou nástrahu, bylo o letošní zbrani na velké kaprály rozhodnuto.

Montáž volím jednoduchou - háček velikosti 6, délka montáže do 25 centimetrů, nástrahu o velikosti cca 20 mm usazuji na vlas centimetr až dva od od háku. Šnůrku volím zásadně potahovanou (svlékací) a potah stahuji po celém vlasu i přibližně 5 centimetrů na háčkem. Pak už jen přidám brok, aby se ryba lépe bodla a samozřejmě hadičku proti zamotání šňůrky přes rychloobratlík. Olova o váze 80 - 90 gramů dávám na závěsku nasazenou na olověnce o délece tři čtvrtě metru až metr. Celá montáž musí ležet pěkně nenápadně na dně, nesmí opatrné kapry odradit od chutného sousta. 

S boilies si rád pohraju, takže v průběhu sezóny zkouším, v jakém stavu šmakuje kaprům nejvíce. Na bahně rozhodně dipuji/boosteruji, na pevném dně s lehkým sedimentem koule předmáčím vždycky nejméně hodinu ve vodě z revíru, na kterém lovím. Chlóru z vody z domova rozhodně nevěřím a nechci riskovat, že ho ryba v aromatu koule detekuje. Když náhodou zapomenu, nebo nestihnu kouli pod hák připravit (předmočit, předdipovat apo.), alespoň ji ořežu, aby rychleji uvolňovala atraktanty. 

Hotspot, který nemůže zklamat

Na začátku podzimu nehledám žádné superhloubky, ani výrazné mělčiny. Krmím si místa v hloubce jednoho až dvou metrů v blízkosti vázek (keře, větve převislé nad hladinu, rákosiny), kde kapřík najde nějakou tu přírodní potravu, ale kde se může i schovat před sluncem, nebo potenciálním nebezpečím. 

V den lovu nekrmím nijak masivně. Na lovný flek si nakobruji tak 10 - 15 koulí s rozptylem do 15ti metrů, abych nechal hladové kapry pěkně v klidu hledat. Vůbec je neodrazuji velkým masivním zákrmem na dvou metrech čtverečních, do kterého mi najedou hlavně malé ryby. Jediné, co na některých revírech přidám navrch, to je PVA punčocha se 4mi koulemi - 2 vcelku, 2 půlené, žádné složitosti. Když se pak trefím rybám do nálady (vyplatí se sledovat souhrn faktorů teplota/tlak vzduchu/čas), podaří se mi zabojovat i se čtyřmi kapry přes 7 kilo v rozpětí doslova pár hodin.  

Nejhezčí souhra ryb se mi přitom povedla na samém konci září, kdy se mi na břeh po velmi dlouhé době podíval i krásně stavěný řádkáč postupně s dalšími třema rybami od sedmi do jedenácti kilo. Jízda, zdolování, vrácení ryby, příkrm deseti koulemi a do hodiny další řev hlásičů. Byl to úžasný den! 

Začátek podzimu, kdy se ryby krmí před zimou, by vás měl rozhodně vyhnat k vodě co nejčastěji, kamarádi. Máte možnost si zabojovat s řadou hladových kaprů navíc v atmosféře barevných stromů kolem, s šustícím opadaným listím pod nohama. A vy sami dobře víte, že nejde jen o lov samotný, ale i o atmosféru, o tu voňavou přírodní nádheru kolem vás. Snažte si ji na pozdim hodně vrýt do paměti, aby vás pak v zimě, kdy se vám k vodě moc nechce, podzimní zážitky hřály u srdce. 

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Kategorie článků

Odběr novinek