Osvědčený tip pro vaši lyžařskou dovolenou? Rozhodně tyrolský Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

02.02.2018
Osvědčený tip pro vaši lyžařskou dovolenou? Rozhodně tyrolský Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau
Chybí vám inspirace pro zimní dovolenou? Otestovali jsme pro vás dobře dostupný tyrolský skiaareál, kde si zajezdíte na svazích čtyř hor a dvou údolí. Unikátní alpská atmosféra na vás dýchne už při průjezdu serpentýnami vedoucími do srdce regionu. 

Obsah článku

Autor: Antonín Beck​

Je to teprve 6 let, co vznikl 326ti hektarový skiareál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, a to spojením dvou areálů a současně i dvou údolí - konkrétně údolí Alpbachtal a Wildschönau. A rozhodně to byl rozumný krok. Návštěvníkům od té doby skiareál nabízí 109 kilometrů upravených sjezdovek, 36 km sjezdovek pro freeride, ale také 45 vleků, 2 snowparky a jeden Family park navrch.  

Skiareál se nachází ve výšce přibližně od jednoho do dvou tisíc metrů nad mořem a mezi sjezdovkami převažují modré a červené (zabírají skoro 90 % celého areálu). Navíc je řada místních sjezdovek pěkně širokých, takže je jasné, že je Alpbachtal ideální především pro rodiny s dětmi, ale i začínající až pokročilé lyžaře. 

Gmahkopf a jeho pozvolné svahy

Nejvýše se lanovkami v Alpbachtal Wildschönau dostanete na vrcholy Wiedersberghorn (2 025 m.n.m.) a Schatzberg (1 903 m.n.m.) a pokud byste snad hledali nejdelší sjezdovku areálu, najdete ji mezi vrcholem Gmahkopf a obcí Inneralpbach. Celý tento svah je postavený na širokých modrých a červených sjezdovkách, a proto je doslova ideální pro trénink začátečníků. Právě na svazích Gmahkopf naleznou začínající lyžaři Family park, kde mají především ti nejmenší z nich možnost se bezpečně učit na "sněžných prkýnkách".

Fanoušci řádění na prknech i lyžích si přijdou na své ve dvou snowparcích. První je situován opět pod vrcholem Gmahkopf, druhý pak na druhé straně údolí pod vrcholem Schatzberg. Oba jsou výborně konstruované a odměňují své příznivce za jejich povedené triky zvukovými efekty.

Až si na svazích dostatečně užijete, vyražte si do některé z 25ti stylových horských restaurací, kde si pochutnáte na lokálních tyrolských specialitách. Špecle s aromatickým sýrem, tyrolský špek na prkénku, nebo pravý tyrolský sladký trhanec (kaisersmaren) - to jsou vynikající kalorické bomby, které vám dodají sil na další hodiny a dny intenzivního lyžaření. Asi nejvíce nás mezi restauracemi v areálu nadchla Dauerstoa Alm, kde se výborně najíte a u jídla si navíc vychutnáte jedinečný výhled do údolí a na okolní horská panoramata.

Skvostný Alpbach - srdce regionu vonící historií

Ubytování v blízkosti skiareálu vřele doporučuji. Mezi vesničkami dýchajícími tyrolskou atmosférou jako je Reith im Alpbachtal, Auffach, Niederau nebo třeba Mühltal jednoznačně vede Alpbach. Je to skvostná vesnička ležící v tisíci metrech nad mořem, která je vyhlášená svou malebností, útulností a historickou atmosférou. Rozhodně si zasloužila titul Rakouská vesnice roku, kterou získala před  35ti lety. Alpbach jako takový vám ovšem při dobrém výběru pokoje nabídne i nezapomenutelný pohled na oba skiareály a každé ráno je tím mnohem krásnější a příjemnější. Má to samozřejmě i svou praktickou výhodu vidět na svahy. Při pohledu z okna hned víte jaké počasí na sjezdovkách panuje a vy se můžete vydat na sjezdovku zcela připraveni, a nebo můžete zůstat v teple pokoje a čekat, než se počasí umoudří. 

Centru Alpbachu dominuje krásný starý kostelík s úzkou věží a unikátním hřbitovem, který rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí totiž zvláštní až nepopsatelnou atmosféru díky kovovým náhrobkům, které vypadají, jako kdyby je měl teprve minulý týden v práci restaurátor. Dále v Alpbachu objevíte nádherné staré alpské dřevěné domy s řezbovanými okraji střech a balkony. Některé z nich jsou stovky let staré a není problém je navštívit a kochat se jejich stylovým rustikálním vybavením stejně jako jejich atmosférou. Celá řada těchto budov slouží jako hotel, takže můžete v klidu vejít, posedět v jejich restauraci či baru a vychutnat si jemný tyrolský šnaps, lokální kvasnicové pivo, nebo silnou vońavou kávu. 

Doporučit vám mohu restauraci v domě Gasthof Jakober přímo pod alpbašským kostelíkem, ale také úžasný bar v tyrolském stylu v Postalm Alpbach, nebo fenomenální restauraci Zur post, kterou naleznete v hotelu se stejným názvem. 

Mocná kuchyně houževnatých horalů

Hotel Gasthof Berghof, ve kterém jsme se ubytovali, nás přivítal krásnou dobově stylizovanou restaurací v dřevě a přírodních doplňcích. Hotel je čerstvě po rekonstrukci a musíme dát velkou pochvalu architektovi, který úžasně nakombinoval moderní jednoduchost pokojů s dobovým interiérem hotelu. Co se hotelové kuchyně týče, nebylo si nač stěžovat. Zvláště večeře byly jedinečné a nesly se v duchu místních kulinářských tradic.

V Tyrolsku se vaří chutně, ale na rovinu si můžeme říci, že ne příliš dietně. Život v horách byl v minulosti vždy náročný, a tak bylo nutné dodat tělu co nejvíce síly. Proto místní kuchaři dodnes pracují s vepřovým masem, slaninou, výraznými sýry a výživnými vývary.

Velkým plusem celého ubytování a stravování je vždy usměvavý a vstřícný personál, který se snaží splnit vám vaše přání. Velkým překvapením pro mě bylo, že sjezdovkami a dobrou večeří zábava tady v Alpbachtalu zdaleka nekončí, právě naopak. Máte na výběr z nepřeberného množství dalších večerních aktivit – vřele doporučuji např. open air diskotéky, které se zde pořádají hlavně na začátku a na konci sezóny.

Ubytování v hotelu nepatřilo mezi nejlevnější v regionu a vyšlo nás na 2 500 korun denně za dvoulůžkový pokoj se snídaní.  Pokud hledáte hotel s nižším rozpočtem, dobrou volbou jsou vesnice Kramsach, nebo Reith im Alpbachtal. Tam seženete dvoulůžko i o více než tisíc korun laciněji. 

Co takhle malý výlet na zotavenou?

Až vás přestanou bavit svahy a budete si chtít spíše odpočinout, ale zase ne se nudit v hotelovém pokoji, sedněte do auta a zajeďte si na výlet do blízkého Rattenbergu. Jedná se o nejmenší město v Rakousku, které leží na pouhých 11 hektarech a má jen 400 stálých obyvatel. Městečko oplývá krásnou historickou zónou s původními kamennými domy a úzkými uličkami. Navíc je Rattenberg v regionu již stovky let vyhlášený výrobou skla, takže si můžete v některém z jeho obchůdků koupit třeba krásnou sadu sklenek na víno či pálenku.

Další obec, která stojí za návštěvu, je určitě Kramsach. Procházka kolem jezer či sochařským parkem je příjemným zpestřením lyžařské dovolené. A pokud by snad procházce pod širým nebem nepřálo počasí, můžete v Kramsachu navštívit také Muzeum tyrolských farem, nebo unikátní Museum hřbitovů se sbírkou pradávných železných křížů.

Na kolik vás vyjdou samotné svahy?

Shrnuto podtrženo tyrolský skiareál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau má svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Od perfektního lyžování přes jedinečnou kuchyni až po bezkonkurenční dobovou atmosféru, na kterou dlouho nezapomenete. Zkuste se letos zamyslet nad tím, jestli byste neměli vyzkoušet skiareál, kde jste ještě nebyli a ve kterém byste měli pro změnu co objevovat - za 5 hodin můžete být na místě.

Pokud vás zajímá, na kolik vás vyjde ve skiregionu Alpbachtal Wildschönau samotné lyžování, pojďme se podívat na ceny skipasů:

Skipasy sezóna (23. 12. - 16. 3. 2018)

Den dospělý / dítě - 45,50 / 22,50 euro
Tři dny dospělý / dítě - 129,50 / 65 euro
Týden dospělý / dítě - 254 / 127 euro

Skipasy mimo sezónu (8. 12. - 22. 12. a 17. 3. - 8. 4. 2018)

Den dospělý / dítě - 41 / 20,50 euro
Tři dny dospělý / dítě - 117 / 58,50 euro
Týden dospělý / dítě - 229 / 114,50 eur

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Kategorie článků

Odběr novinek