Ladislav Barcal: V UK style jsou zakotveny základy moderní kaprařiny

17.11.2016 Jiří Louthan Rozhovory
Ladislav Barcal: V UK style jsou zakotveny základy moderní kaprařiny
Za pojmem kaprařský UK styl se neskrývá jen usazení prutů na hrazdy kousek od země. Je to zajímavá rybářská filosofie, ve které jsou zakotveny základy moderní kaprařiny. Jak vidí UK style jeden z jeho velkých fanoušků Ladislav Barcal?

Obsah článku

Láďo, můžeš nám popsat, co se schovává za tak často skloňovaným kaprařským UK stylem? Je to stará, nebo mladá technika?
Budeš se asi divit, ale je za tím celý fenomén rybaření „chyť a pusť“. Honba za trofejním kaprem a následné darování svobody vzniklo v 70. letech minulého století v Anglii. No a jak už to tak bývá, rozšířilo se do celé Evropy a každý si tento styl upravil k obrazu svému. V dnešní době je UK styl čím dál více brán jako životní styl, postoj nebo přinejmenším potřeba se odlišit.

Hlavní myšlenku vidím v tom, že se rybář snaží splynout s přírodou u vody, a proto s sebou nebere k vodě nic, co by tam působilo nepatřičně. Když vezmu v potaz frázi „životní styl“ je to výsada hlavně mladší generace. Pruty blízko u sebe a co nejníže země kvůli co nejmenšímu pokrytí lovného místa. Malý bivak přímo u prutů také značí určité zapálení pro věc. Pomalu se rozvíjí také městská subkultury v podobě sportovních rybářů vyhledávajících městské části řek a rybníků.

Proč sis oblíbil právě tento styl?
Kevin Nash, jeden ze zakladatelů moderní kaprařiny v Anglii, někde uvedl, že ho k lovu kapra přivedl úplně náhodou jeho skautský vedoucí, který ho nechal čekat samotného u silnice na rodiče a jako omluvu mu dal příležitost lovit u něj na revíru. U mě hrálo roli do jisté míry skautské vychování a s tím spojený vztah k přírodě. Proto mi přišlo rozumné pořídit si malý bivak a hrazdy pod pruty namísto karavanu a skypodu. Navíc mě baví odlišovat se vybavením i přístupem.

Foto: Ladislav Barcal a jeho vykrmený soupeř

Jaké jsou rozdíly mezi klasickým kaprařem a UK kaprařem?
Když pominu vznik moderní kaprařiny v Anglii, tak podle mého je hlavní rozdíl ve volbě revírů a chování u vody. V rámci UK stylu vyhledáváme spíše menší stojaté vody, co nejvíce zarostlé bujnou vegetací, kde se dá kapr lépe vypozorovat. Po vzoru anglických kolegů se mnoho UK kaprařů snaží lokalizovat konkrétní rybu a tu následně až fanaticky ulovit. Je to skutečná výzva, která dokáže hnát rybáře kupředu. Klasický kaprař je posedlý většími přehradami a řekami, z toho plynou techniky daleké zavážky, dlouhých náhozů apod.

Nemohu pominout ani neblaze proslulý fenomén „gardenparty“ na břehu řek a tímto apelovat na rybáře, aby nechali oslavy a bujaré pitky na své zahrady a k vodě přicházeli s dobrou náladou a čistou hlavou si odpočinout od shonu všedního dne. 

Jak by měla vypadat výbava UK kapraře?
Vzhledem k vyhledávání menších revírů je to samozřejmě kratší a jemnější prut, nejlépe s korkovou rukojetí. Zásadní jsou také hrazdy, což není nic jiného než vidličky a malá vychytávka, díky které upevníme až čtyři pruty najednou vedle sebe – tedy hrazda. Většina vyznavačů tohoto stylu ví, že ryby se nejlépe chytají o samotě, proto stačí malý bivak, který zabere málo místa a pojme všechno vybavení bez zbytečného povalování všude kolem. 

Co se týče zakrmování a zavážení, tak se obejdeme bez sonaru, člunu a jiných „pomocníků,“ protože nám ke stejnému cíli pomůže pár jiných. Zakrmíme pomocí Spomby, nebo kobry, hloubku a stav dna zjistíme díky markeru, který posléze můžeme ponechat na místě jako bójku. To vše zvládneme ze břehu, což se hodí k co nejefektivnějšímu lovu kapra při krátkých jednodenních výpravách.

Jsou na trhu výrobci, kteří se na tento styl rybaření zaměřují?
Ano, samozřejmě jsou a nevedou si vůbec špatně. V současné době je velký boom ve výhradním zastoupení anglických značek. Minulý rok byl v tomto ohledu velmi plodný a dostalo se na značky Fox, NASH a podle mého názoru trochu neoficiálně i Korda. Přitom právě Korda Developments v čele s Danny Fairbrassem je podle mého názoru v současné době největším propagátorem UK stylu a chrlí na nás nejrůznější videa a všemožné novinky, až se někteří klasici chytají za hlavu. 

Samozřejmě ve výčtu značek pod „štítem“ UK stylu nemohu nezmínit slavného Karla Nikla a jeho úspěšný dovoz značek Trakker, Carp´R´Us, Cygnet, Aqua products a v neposlední řadě také Sonik, ke kterému mám velmi kladný vztah. Zajímavá je také nabídka poměrně nové značky R-SPEKT, která vyrábí poměrně ucelenou řadu všemožného rybářského vybavení v podobě obalů, oblečení a především produktů pro bezpečnou manipulaci s rybou.

Jsou u nás revíry, které jsou vysloveně vhodné k UK stylu?
Samozřejmě že jsou, ať už jsou to svazové revíry v podobě slepých ramen velkých řek, zapomenuté rybníčky nebo revíry v držení soukromých podnikatelů a různých rybářských spolků. Jako předseda Rybářského klubu Nová Ves se snažím o záchranu všemožných vod v našem okolí. Zatím se nám podařila obnova rybaření na našem klasicky vesnickém rybníku, kde jsme začínali v mládí rybařit. Z pohledu UK se ovšem ani zdaleka nejedná o nejvhodnější revír, a proto už máme v hledáčku jiný, o poznání zarostlejší.

Fenomén soukromých vod v podstatě také pochází z Anglie, ale jak je u nás zvykem, vyložili jsme si filosofii svérázným způsobem, v podobě soukromých kaprodromů, kde je kapr namačkán spolu s jeseterem a lovící neví, co dřív. Klubové vody se u nás také najdou. Jsou to vesnické rybářské spolky, které se starají vesměs o jednu vodu. Fungují zde pravidla podobná ČRS, ale především je početně omezené členství, takže nedochází k takovému rybářskému tlaku. To je samozřejmě velká výhoda vzhledem k vývoji kapra jako takového a podobně to funguje i v Británii.

Jaké nástrahy jsou nejsilnějšími zbraněmi UK kapraře?
V nadcházející sezoně se chci pořádně obout do tzv. Zig bugu. Pomocí věrné imitace všemožného hmyzu prochytáváš vodní sloupec a hladinu. Jako návnada se používá vzlínavá směs partiklu, šrotu a různých peletek.

Jinak se používá klasické boilie spíše menších průměrů, často se také kombinuje s pop up – tzv. plovkou. V současné době je na trhu tolik zajímavých nástrah, ale v zásadě není hlavní věc, na co rybář chytá, aby byl správný vyznavač UK, ale především jakou vyznává filosofii.

Myslíš si, že má UK styl v česku potenciál, nebo je to jen krátkodobá módní záležitost?
Já rozhodně doufám, že potenciál má. Už jen proto, že hlásá filosofii slušného chování u vody. A ruku na srdce – kdo z vás nezažil alespoň jednou krušné chvíle u vody v podobě hlučných sousedů, různých potyček kvůli místu a podobně?

Každopádně je to velmi módní záležitost, hlavně u mladších rybářů a to je dobře. Když se podíváme do nabídky firem Fox nebo Nash, nejdeme u nich spoustu moderního oblečení, které dokáže přitáhnout podstatně mladší generace než je ta naše. 

Jací jsou vlastně nejslavnější představitelé UK stylu? Máme i u nás nějaké UK guru?
Záleží na tom, jak se na UK styl díváme. Pokud bychom se měli bavit o současné vlně, tak jejím největším propagátorem je určitě stáj firmy Nash v čele se svým obchodním ředitelem Alainem Blairem (Alan Blair se specializuje na lov v městských oblastech a má vlastní internetový videoblog Urban Banx). Dalšími UK leadery jsou Steve Briggs a již zmíněný Danny Fairbrass.
Pokud bychom se však zaměřili na samotné zakladatele moderní kaprařiny, stojí tu před námi ještě významnější ikony jako Rod Hutchinson, Chris Yates, Kevin Maddocks, Andy Little nebo Kevin Nash. 

Chris Yates ve své knize „Jak na ryby“ použil úryvek básně Rybářova píseň: „S hedvábným vlascem a jemným háčkem bloumám po myriádách vln a nacházím – svobodu.“ Tito pánové a pár dalších rybářů tu svobodu našli, předali ji dál a my jsme jim za to neskonale vděčni.

Děkujeme ti za rozhovor, Láďo. Těším se, že spolu brzy zalovíme a povodíme si zase pár břichatých kapříků.

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek